Huby húsenice čínskej – Cordyceps sinensis

Sponzorovaný obsah

Zdravotné prínosy húsenice čínskej húsenice sa uznávajú už tisícročia a jej opisy jej priaznivé vlastnosti prevažujú povzbudzujúcimi, povzbudzujúcimi a posilňujúcimi imunitu. Botanický názov čínskej húsenice je odvodený z kombinácie latinských slov „šnúra“, „ceps“ a „sinesis“ (čínština), čo znamená jej pôvod a jej jedinečnú podobu. Huby húsenice čínskej sú parazitárne larvy mory (hlavne Hepialus armoricanus). Po vyklíčení vo vnútri podzemných lariev zabije a mumifikuje hostiteľa a keď je úplne vyvinutý, prerazí cez jar larvy hlavu lariev k povrchu zeme. Čínska produkcia húb je v súčasnosti rovnaká ako produkcia iných húb, takže sa nemusíme báť jesť larvy.
Vďaka svojmu osobitnému vývojovému cyklu sa Číňania domnievajú, že táto huba je v lete rastlinou, v zime zvieraťom. Nazýva sa to aj „letná huba – zimný červ“.

V prírode sa telá mŕtvych hmyz zozbierajú spolu s ich „kožou“, ktorá sa vysuší a vloží do zväzkov. Najkvalitnejšie lieky pochádzajú z čínskej provincie Čching-chaj a Tibetu.

Cordyceps sinensis

Táto huba sa kvôli svojmu veľmi zriedkavému výskytu konzumovala výlučne na cisárskom súde alebo sa používala na niektoré lekárske účely. Bola uznávaná ako látka zvyšujúca sexuálnu túžbu, redukcia chronickej únavy a ako všeobecná látka posilňujúca rôzne orgány (srdce, pľúca, obličky, pečeň).
V tradičnej čínskej medicíne sa huba húsenice čínskej- cordyceps sinensis, používa v kombinácii s bylinnými prostriedkami, ako je ženšen, v prášku, namočená v čaji alebo alkohole a spracovaná na tinktúru. Jeho použitie sa odporúča predovšetkým na posilnenie oslabeného tela po dlhodobej chorobe.

Medzi ďalšie bežné aplikácie patrí: zlepšenie funkcie pľúc a obličiek, zmiernenie kašľa, zníženie sekrécie pľúc a priedušiek; tuberkulóza, krvácanie, impotencia, nepravidelná menštruácia, slabosť starnutia, bolesť dolnej časti chrbta, nočné potenie a posilnenie nervového systému.

Jeho najdôležitejšie zložky

Sušená húsenica čínskej húsenice obsahuje asi 10 – 11% vody, 8 – 9% tuku, 25 – 26% surovej bielkoviny, 18 – 19% surovej vlákniny, 28 – 29% sacharidov, minerály (P, Mg, Fe, Ca, Zn, Mn), vitamíny (B1, 2, 12, D, E, K) a esenciálne aminokyseliny (napr. Kyselina glutámová, L-tryptofán, L-arginín, lyzín). Viac ako 80% tuku je vo forme esteru nenasýtenej mastnej kyseliny (32% kyseliny olejovej a 68% kyseliny linolovej).

liečivé účinky

 • Pomáhajú obličkám detoxikovať, redukovať krv a moč bielkovín;
 • Stimulujú funkciu pečene a uľahčujú rozpad pečene;
 • Zmierniť pocit bolesti, podnietiť a zlepšiť využitie kyslíka v tele;
 • Posilniť potlačené imunitné reakcie v tele, priaznivo ovplyvniť procesy imunitnej obrany, v niektorých prípadoch spomaliť, zastaviť proces tvorby nádorov (napr. U pacientov s rakovinou prsníka a pľúc), obnoviť imunitnú obranu pacientov s rakovinou a zvýšiť ich šance na prežitie;
 • Znižujú abnormálne vysoké hladiny tukov v krvi, hladinu cholesterolu a triglyceridov a majú ďalšie prospešné účinky na srdce (napr. Zabraňujú ukladaniu cholesterolu v tepnách, rozširujú krvné cievy, zabraňujú agregácii krvných doštičiek a pomáhajú toku krvi);
 • Zmierniť bronchiálne kŕče, pomôcť pri odstraňovaní priľnavého hlienu, uľahčiť dýchanie;
 • Znížiť sexuálnu dysfunkciu a zvýšiť sexuálny výkon;
 • Majú antioxidačné účinky, inhibujú rast a vývoj určitých baktérií a húb a zmierňujú stres a úzkosť.
 • Vzhľadom na svoj protizápalový účinok sa odporúča ako doplnková terapia k zápalu vaječníkov, močového mechúra a vagíny.
 • Pri neplodnosti a zníženom libido reguluje produkciu hormónov u oboch pohlaví a upravuje hladinu hormónov.
 • Cordycepin je pokladom pre atlétov a tých, ktorí robia ťažkú ​​fyzickú prácu zvýšením svalovej výkonnosti, oneskorením vyčerpania a únavy.
 • Ako mierne diuretikum znižuje krvný tlak a nízke hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi, čím pomáha udržiavať čisté krvné cievy a bráni rozvoju chorôb obehového systému.
 • Čínska húsenica reguluje glykemický index, znižuje hladinu cukru v krvi, takže po konzultácii s lekárom môže byť pre diabetikov 2. typu veľmi prospešná.
 • Funguje tiež ako antidepresívum, pretože reguluje hladiny hormónov nadobličiek a inhibuje produkciu oxidázy, ktorá okrem iného odbúrava dopamín a serotonín.

Oblasti použitia

Výrobky vyrobené z extraktov a aktívnych zložiek huby čínskej a kultúry mycélia patria do ktorejkoľvek vekovej skupiny


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

+ 52 = 59